نزدیک گرانادا سویا گرانادا لالیگا اسپانیا

نزدیک: گرانادا سویا گرانادا لالیگا اسپانیا

گت بلاگز اخبار اجتماعی نوزادان ٥٠ ميليوني در رحم‌هاي اجاره‌اي

امروزه به دليل گسترش زندگي ماشيني و تجمع انبوه امواج و جريانات مغاير با سلامتي عمومي در جامعه، ناباروري تبديل به يكي از مشكلاتي شده است است كه بيش از سه ميليون

نوزادان ٥٠ ميليوني در رحم‌هاي اجاره‌اي

نوزادان ٥٠ ميليوني در رحم هاي اجاره اي

عبارات مهم : اجاره

روايت از بازار سياه دلالي رَحِم

نوزادان ٥٠ ميليوني در رحم‌هاي اجاره‌اي

امروزه به دليل گسترش زندگي ماشيني و تجمع انبوه امواج و جريانات مغاير با سلامتي عمومي در جامعه، ناباروري تبديل به يكي از مشكلاتي شده است است كه بيش از سه ميليون زوج ايراني با آن مواجه بوده و زندگي برخي از خانواده ها به همين علت با تهديد مواجه شده است هست. براي اين منظوردرحال حاضر چهار روش درمان ناباروري وجود دارد كه روش دارويي راحت ترين روش براي زوج هاست.

بيمار طي يك دوره، دوز مشخصي از يك سري دارو را مصرف مي كند، تخمك گذاري تحريك و با ورود اسپرم در وقت معين، معمولا بارداري اتفاق مي افتد. روشِ بعدي، روش IUI هست؛ روشي كه در مراكز ناباروري جزو شايع ترين روش هاست و براي بيماران خانمي كه مشكل حاد تخمك گذاري يا مشكلاتي نظير چسبندگي لوله دارند به كار مي رود. روش سوم، روشIVF است كه در مواردي كه لوله رحم بسته، يا اسپرم هاي مرد بسيار ضعيف و كم تحرك هست، استفاده مي شود. در اين روش زن يك دوره ٤٥ روزه دارو مصرف كرده و هنگامي كه بدنش آماده شد، عمل تخمك كشي ولقاح آزمايشگاهي انجام مي شود. روش چهارمي هم است كه به روش سوم نزديك و در واقع مكمل آن هست، اين روش ميكرواينجكشن نام داشته و براي زوج هايي است كه IVF ناموفق داشته اند.

امروزه به دليل گسترش زندگي ماشيني و تجمع انبوه امواج و جريانات مغاير با سلامتي عمومي در جامعه، ناباروري تبديل به يكي از مشكلاتي شده است است كه بيش از سه ميليون

دراين ميان يكي از راه هاي درمان ناباروري استفاده از رحم اجاره اي است كه به دو صورت انجام مي شود: اول لقاح مصنوعي كه نطفه مرد و تخمك همسرش را در خارج از رحم بارور و به دليل عدم توانايي زن در بارداري، آن را به رحم زن ديگري تزريق مي كنند و دوم نطفه مرد را در رحم غير همسرش تزريق و از تخمك زن ديگري استفاده مي كنند. آنچه كه در روش هاي معمول پزشكي براي اهداي جنين مورد استفاده هست، همان روش اول لقاح مصنوعي است كه قانون آن در ۲۹ تيرماه سال ۱۳۸۲ طي ٥ ماده در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و در هشتم مرداد ۱۳۸۳ به تاييد شوراي نگهبان و آيين نامه آن در تاريخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۳ به تصويب هيات دولت رسيده و مجوز پرورش كودك حاصل از سلول مادر و پدر شرعي در رحم فرد ديگر، در قبال دريافت اجرت صادر شد.

قابل توجه است كه صاحب رحم حامل بايد ٢٠ تا ٤٥ ساله بوده و شرايطي همچون عدم اعتياد، عدم مبتلا شدن به بيماري هاي روحي، رواني و جسماني خاص، نداشتن سابقه سقط مكرر و برخي مصاديق ديگررا داشته و در قدم اول تحت معاينه و آزمايش هاي عمومي جسمي و رواني قرار بگيرد و در صورتي كه پاسخ مثبت بود بايد مدتي قبل و بعد از انتقال جنين، داروهايي مصرف كند كه براين اساس آنچه در اين ميان مهم هست، پيدا كردن بانوي مايل به اجاره دادن رحم كه فردي مقبول و داراي اين شرايط باشد، كار دشواري بوده ومعمولا موازين قانوني در آن مورد توجه و دقت واقع نمي شود. لذا آنچه كه در اين مبحث بسيار مهم هست، نگارش قرارداد حمل و نگهداري جنين به وسیله طرفين است كه بايد براساس قاعده فقهي و قانوني الزام به ايفاي تعهد، اين قرارداد به صورت شفاف، جامع، كامل و دربرگيرنده كليه انتظارات طرفين از همديگر در مدت بارداري و بعد از آن باشد.

در سال هاي اخير با اوج گرفتن اين عنوان و بروز معضلاتي مانند استفاده از زنان معتاد و بيمار براي اجاره رحم، قانونگذار به شكل مناسبي ورود كرده و امروزه مي توان با مراجعه به مراكز رسمي و قانوني و طي مراحل بهداشتي و پزشكي و نيز حقوقي نسبت به اجاره رحم مناسب و قابل اعتماد اقدام كرد و بسيار مهم است كه فرد اجاره دهنده نسبت به مسووليت خود در قبال جنين و عوارض و عواقب پزشكي، حقوقي و حتي عاطفي حمل جنين به طور كامل توجيه و در قرارداد ذكر شود.

نوزادان ٥٠ ميليوني در رحم‌هاي اجاره‌اي

وقوع هرگونه معامله به صورت عادي يا بر اساس يك قرارداد، آثاري براي طرفين به دنبال دارد كه قانونگذار در فصل سوم قانون مدني در خصوص اثر معاملات، مواردي را بيان كرده است كه عبارتند از اصل لزوم عقود، اصل صحت آنان، اصل جبران خسارت و اصل تاثير عرف در قراردادها كه در همه اينها به خسارت عدم ايفاي تعهد و گارانتی هاي طرفين دقت فراوان شده است و مي توان در مبحثي ديگر به نمونه قراردادهاي اجاره رحم به شكل عملي و مصداقي پرداخت.

نظرات فقهي راجع به رحم هاي اجاره اي متفاوتند. پاره اي از استفتائات مراجع عظام تقليد در خصوص اين نوع از لقاح مصنوعي عبارتند از:

آيت الله خامنه اي:

امروزه به دليل گسترش زندگي ماشيني و تجمع انبوه امواج و جريانات مغاير با سلامتي عمومي در جامعه، ناباروري تبديل به يكي از مشكلاتي شده است است كه بيش از سه ميليون

الف- آيا لقاح آزمايشگاهي در صورتي كه اسپرم و تخمك از همسران شرعي باشد، جايز است؟ ب- بر فرض جواز، آيا جايز است اين كار به وسیله پزشكان اجنبي صورت بگيرد؟ و آيا فرزندي كه از اين طريق به دنيا مي‏آيد ملحق به زن و شوهري است كه صاحب اسپرم و تخمك هستند؟ ج- بر فرض كه عمل مذكور في نفسه جايز نباشد، آيا موردي كه نجات زندگي زناشويي متوقف بر آن باشد، از حكم عدم جواز استثنا مي شود؟

ج: الف- عمل مذكور في‏نفسه اشكال ندارد ولي واجب است از مقدمات حرام مانند لمس و نظر اجتناب شود. ب- كودكي كه از اين طريق متولد مي شود ملحق به زن و شوهري است كه صاحب اسپرم و تخمك هستند. ج- گفته شد كه عمل مذكور في نفسه جايز است.

آيت الله سيستاني:

نوزادان ٥٠ ميليوني در رحم‌هاي اجاره‌اي

پرسش: لقاح مصنوعي از زن و مرد شرعي و گذاشتن آن در رحم زن ديگر براي باردار شدن چيست؟

پاسخ: في حد نفسه اشكال ندارد.

آيت الله سبحاني:

هرگاه اسپرم زوج با تخمك زوجه تلقيح شود ولی پرورش جنين در رحم اجاره اى قرار گيرد، حكم فرزند چيست؟

فرزند ياد شده است از آن زوج و زوجه است كه از اسپرم و تخمك آنها متولد شده است است ولى نسبت به صاحب رحم اجاره اى احتياط شود يعنى اين فرزند احتياطا نمي تواند با صاحب رحم و فرزندان او ازدواج كند.

شوهرو همسر اسپرم و تخمك دارند ولى رحم قابليت نگهدارى جنين را ندارد ولذا اسپرم را با تخمك در بيرون تلقيح مى كند و در رحم اجنبيه (رحم اجاره اى) قرار مى دهند اگر اين كار با مقدمات حلال صورت گيرد جايز است؟ و آيا فرزند با اين سه نفر (صاحب اسپرم، صاحب تخمك، صاحب رحم) محرم است؟

در صورتى كه صاحب رحم اجاره اى شوهر نداشته باشد صاحب اسپرم وى را در مدت نگهدارى جنين عقد موقت كند و فرزندِ صاحب اسپرم و تخمك است و نسبت به صاحبِ رحم بايد احتياط كرد.

البته در حكم شرعي روش دوم كه گفته شد، بين فقها اختلاف نظر وجود دارد. برخي از مراجع تقليد به طور صريح اين كار را مجاز ندانسته اند و برخي هم براي آن شروطي قايل شده است اند:

آيت الله خامنه اي:

گاهي بعضي از زوج‏ها به علت عدم تخمك گذاري در زن كه وجود آن براي عمل لقاح ضروري هست، مجبور به جدايي شده است يا به علت عدم امكان درمان بيماري و بچه‏دار نشدن، با مشكلات زناشويي و روحي مواجه مي شوند، آيا در اين صورت جايز است كه به روش علمي از تخمك‏ گذاري زن ديگري براي انجام عمل لقاح با نطفه شوهر در خارج از رحم استفاده و سپس نطفه لقاح يافته به رحم آن زن انتقال یافته شود؟

گفته شد كه عمل مذكور في نفسه جايز است.

آيت الله سبحاني:

خانمى، تخمك براى فرزند دار شدن ندارد، لذا اسپرم شوهرش را با تخمك زن ديگرى بارور مى كنند و در رحم اين زن قرار مى دهند اگر اين كار با مقدمات حلال صورت گيرد جايز است؟

هرگاه زنى كه اسپرم شوهر با تخمك او تلقيح شده، زن شرعى او باشد و در اين صورت تخمك تلقيح شده است را در رحم زن اول قرار دهند اشكال ندارد و فرزندى كه متولد مى شود براى زن صاحب رحم محرم خواهد بود چون فرزند شوهرش است و ولی اگر آن زن زوجه شرعى نباشد چنين تلقيحى جايز نيست.

آيت الله سيستاني:

پرسش: آيا قرار دادن نطفه مرد اجنبي در رحم زن اجنبيه في نفسه جايز است؟ آيا اين عمل شبيه به زنا نيست؟

پاسخ: جايز نيست ولي حكم زنا را ندارد.

آيت الله مكارم شيرازي:

خانمى بر اثر تزريق آمپول، از مرد بيگانه اى حامله شده، (و به اصطلاح رحم خود را اجاره داده) و بعد از وضع حمل، فرزند را به صاحب نطفه مى دهد. حكم اين مساله چيست؟ و فرزند ملحق به كيست؟ و از نظر ارث، چگونه است؟

جواب: تزريق نطفه مرد اجنبى به زن اجنبى حرام است و فرزند اى كه از تركيب اين دو نطفه متولد مى شود، حكم فرزند نامشروع را دارد. ولى اگر نطفه مردى را با نطفه همسر شرعى اش در خارج رحم تركيب كنند و در رحم زن ديگرى پرورش يابد، فرزند مشروع و متعلق به صاحبان نطفه هست. ولى اين كار جز در موارد ضرورت، اشكال دارد.

اخبار اجتماعی – اعتماد

واژه های کلیدی: اجاره | فرزند | متولد | فرزندان | استفاده | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs